środa, 15 kwietnia 2020

Zemsta - komizm i humor w utworze.

Podaję rozkład jazdy z języka polskiego do piątku 17.04.2020 r.

Środa 15. 04. 2020 r. 

Temat: Komizm i humor w Zemście Fredry. 

Cele lekcji: sprawdzisz poprawność swoich notatek oraz dowiesz się, czym jest komizm i jakie rodzaje komizmu spotykamy w utworze. 

Podaję rozwiązania do notatek z poprzedniego tygodnia.

Przebieg wydarzeń w Zemście. 
 Wątek główny
Komedia toczy się w środowisku polskiej szlachty Rejent i Cześnik mieszkają w jednym zamku i toczą ze sobą spory Powodem ich kłótni jest uszkodzony mur, który Rejent chce naprawić, a Cześnik nie wyraża na to zgody. Syn Rejenta - Wacław i bratanica Cześnika - Klara są zakochani i chcieliby się pobrać, ale muszą ukrywać  swój związek. Cześnik z chciwości postanawia poślubić Podstolinę, ale kiedy Rejent się o tym dowiaduje, postanawia ożenić z nią Wacława  Cześnik wpada w furię, kiedy odkrywa spisek i mści się, co jest na rękę Klarze i Wacławowi, bo mogą  wziąć ślub. Ostatecznie podczas wesela obaj sąsiedzi się godzą chociaż wcześniej mieli się pojedynkować.
Wątki poboczne:
a. Papkin i jego umizgi do Klary oraz nieudane pełnienie misji posła u Rejenta, które kończy się spisaniem testamentu,
b. Podstolina i jej próby zdobycia męża - najpierw godzi się wyjść za mąż za Cześnika, potem chce oddać rękę Wacławowi Ostatecznie nikogo nie poślubia, a jej majątek przejmuje Klara.

 Wnioski
Na podstawie Zemsty można wysnuć wniosek, że do wadami polskiej szlachty były: kłótliwość, chciwość i porywczość .

Rozwiązania do zadania z identyfikacją cytatów.
Odpowiedzi: 
 1-d, f, h (Cześnik)
2 -a, c  (Rejent)
3 -e, g  (Papkin)
4 -b    (Podstolina)

Jeśli już sprawdziłeś poprawność wykonania zadań i notatki, przejdź do nowych wiadomości.

Wiecie, że cechą komedii jest komizm - czyli śmieszne sytuacje, zdarzenia, powiedzenia postaci - słowem, wszystko, co może czytelnika lub widza rozbawić w danym utworze. Rodzajów komizmu wyróżniamy trzy i wszystkie trzy występują w utworze Zemsta. 

Teraz obejrzyj scenę zawierającą komizm w  Zemście. tutaj
 
Dlaczego ta scena została uznana za śmieszną? Otóż Cześnik chce sprowadzić Wacława do siebie do domu. Dyktuje więc list, który niby ma pochodzić od Klary. Problem polega na tym, że ani Cześnik nie wie, co podyktować Dyndalskiemu, ani Dyndalski nie umie tego prawidłowo zapisać. Służący zapisuje wszystko, co Cześnik powie, a ten co chwila wplata w tekst swoje ulubione powiedzenie: Mocium panie. Oczywiście wpada we wściekłość, kiedy służący odczytuje mu, co podyktował. Mamy tu więc do czynienia i ze śmieszną sytuacją (bezmyślność obu twórców listu) i ze śmiesznym językiem (powiedzonko Cześnika, przezwiska skierowane w stronę służącego). To właśnie jest komizm. 
Teraz przepisz do zeszytu notatkę.
Rodzaje komizmu:
a. Sytuacyjny - są to zabawne wydarzenia, nieporozumienia w wyniku intryg, sytuacje, które śmieszą widza lub czytelnika,
b. językowy (słowny) - są to nieporozumienia językowe, śmieszne powiedzenia postaci, żarty językowe,
c. postaci lub charakteru - wynika z charakteru postaci i jej przerysowanych cech, np. nadmiernej porywczości lub głupoty. 

Wszystkie te rodzaje komizmu spotykamy w Zemście.
 
 Teraz wejdź na stronę tutaj i przeczytaj jeszcze raz, jakie są rodzaje komizmu (językowy, sytuacyjny, postaci). 
Następnie spróbuj wykonać ćwiczenie dotyczące komedii (na dole strony). Nie przepisuj do zeszytu - wykonaj je i sprawdź poprawność. 

Piątek 17.04.2020 r. 

Temat: Rodzaje komizmu w Zemście. 

Cele lekcji:  dowiesz się i utrwalisz, czym jest komizm i jakie rodzaje komizmu spotykamy w utworze Fredry w poszczególnych scenach.
Na początek obejrzyj krótką lekcję dotyczącą komedii i komizmu w Zemście  tutaj

Następnie przeczytaj informacje dotyczące komizmu tutaj  oraz tutaj , a także tutaj

Na podstawie powyższych informacji wykonaj w zeszycie tabelkę, która będzie miała trzy kolumny (odpowiednio do każdego rodzaju komizmu). W każdej kolumnie podaj po kilka przykładów scen z Zemsty, które odpowiadają danemu rodzajowi komizmu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Akcent wyrazowy w języku polskim

Cele lekcji: poznanie zasad prawidłowego akcentowania wyrazów. Poniedziałek 15. 06. 2020 r.  Akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą śr...