czwartek, 30 kwietnia 2020

Odpowiedzi do testów czytania ze zrozumieniem - średniowiecze

Podaję rozwiązania do testów czytania ze zrozumieniem. Podobnych zadań możecie spodziewać się na pracy klasowej.

Test sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem

Każda epoka ma swój własny smak poetycki, a my nie możemy używać naszego smaku do oceny średniowiecza. Najprawdopodobniej nigdy nie uda nam się doznać subtelnego zadowolenia, z którym średniowiecze odkrywało w wersach Maga - Wergiliusza świat zbudowany z alegorycznych aluzji [...]. Jeśli nie zrozumiemy, że to ćwiczenie było dla czytelnika średniowiecznego rzeczywiście przyjemne, to pozbawimy się możliwości zrozumienia świata średniowiecznego.
Umberto Eco

Korzenie Europy są chrześcijańskie, wciąż w kulturze europejskiej posługujemy się pojęciami wywodzącymi się z tej tradycji. Ale dopiero dwudziestowieczna mediewistyka przywróciła w pełni epoce średniowiecza właściwy blask i znaczenie. Zarazem przypomniała Europie, gdzie jest jej początek. [...]
Chrześcijaństwo oznacza kulturę Rzym upadł, Europa jest spustoszona, ale pozostał i umacniały się wspólnoty chrześcijańskie. One przechowały wartości kulturowe, które przejmowali najeźdźcy [...].
Jerzy Kłosowski

Na pewno w wyniku tych badań następuje kolejna, tym razem oparta na fundamencie wiedzy, rewaloryzacja średniowiecza jako epoki początków, epoki przemian, ruchu, epoki znającej już lwią część naszych dzisiejszych zmartwień. [...] Odpowiednim mottem dla tych rozważań byłby podtytuł rozprawy F. G. Gentry o recepcji średniowiecza w Stanach Zjednoczonych: "przeszłość ma jednak przyszłość!" [...]

Jeśli jednak mówi się dziś o "korzeniach Europy", o zjednoczonej Europie [...], to chcąc nie chcąc nawiązuje się do przeszłości, do państwa Karola Wielkiego, tworzącego obszar - rzecz prosta z dodatkami - którego gospodarka i kultura mają stanowić model nowożytnego świata.[...]

Co w skali szerszej, europejskiej czy światowej pozostawiło po sobie średniowiecze, o którym pisano tak wiele dobrego i tak wiele złego? Sądzić można, że - jak w każdej epoce - pisano słusznie i w jednym, i w drugim przypadku. Niemniej jednak przy próbie jego oceny wyjść można z konstatacji podstawowej: korzenie współczesności tkwią w średniowieczu. Nie chodzi nawet wyłącznie o Europę, chodzi o cały nasz glob. Nie w antyku, z którego oczywiście wiele czerpiemy, nie w dobie nowożytnej, która coraz szybciej zmienia kształt świata, ale właśnie w średniowieczu narodziły się zalążki układów politycznych, gospodarczych, które towarzyszą nam do dziś. [...]

Nie sposób oceniać szans rozwoju i uwarunkowań psychicznych ludzi dzisiejszej Europy bez uwzględnienia jej średniowiecznej przeszłości. To wówczas rodziły się narody. [...]

Do niewątpliwych trwałych wartości odziedziczonych po średniowieczu należała działalność uczonych, "zawodowych intelektualistów", szczególnie od czasu, kiedy uniwersytety stały się trwałym składnikiem życia umysłowego Europy. Ich wydziały - teologii i filozofii, prawa i medycyny, katedry sztuk wyzwolonych - z biegiem czasu, między XII a XV w., stały się pracowniami naukowymi, które i uczyły, i prowadziły do osiągnięć ważnych dal działalności praktycznej. [...]

Ogólnie można powiedzieć, że w dzisiejszej świadomości Europejczyka wiele jest składników rodem ze średniowiecza. Należą do nich różne pojęcia z epoki rycerskiej: eksponowanie prawości, honoru, wierności. Liryka do dziś przyjmuje wzory stanowiące motywy przewodnie romansów, ukazuje potężną siłę namiętności ludzkich. Nie do pomyślenia byłby kształt świadomości zbiorowej Francuzów bez wzoru Joanny d'Arc, Niemców bez Barbarossy, obu nacji bez Karola Wielkiego, Polaków bez Chrobrego czy Rosjan bez Dymitra Dońskiego Równie ważną odgrywają dzieła stworzone w owej epoce, a stanowiące dziś nasz dowód tożsamości narodowej czy państwowej. Wawel, katedry w Reims czy w Yorku, sobór św. Zofii w Kijowie, wielkie bazyliki Rzymu, stare miasta w Ratyzbonie, Pradze, Lubece, Poznaniu - przykładów podobnych można by mnożyć bez liku - stanowią dorobek cywilizacji żywy do dziś. [...]

Jeśli dziś o zjednoczonym kontynencie równoprawnych narodów, to odwołujemy się do wizji stworzonej po raz pierwszy w wiekach średnich.
Henryk Samsonowicz

1. Wyjaśnij sens pierwszego zdania z fragmentu tekstu Umberto Eco.
Autor pisze o tym, że nasze gusta i upodobania bardzo różnią się od średniowiecznych. Nie potrafimy więc poczuć i ocenić literatury (sztuki) średniowiecznej w taki sposób, jak czynili to ludzie w owej epoce. 
2. Jakie znaczenie dla Europy miało chrześcijaństwo?
Chrześcijaństwo po upadku starożytnego Rzymu stworzyło własną kulturę. Można mówić o chrześcijańskich korzeniach Europy. 
 3. Kiedy średniowiecze zostało w pełni docenione? Odpowiedz cytatem.
 Ale dopiero dwudziestowieczna mediewistyka przywróciła w pełni epoce średniowiecza właściwy blask i znaczenie. 
 4. Wypisz z tekstu określenia, którymi autor nazywa średniowiecze.
a. wieki średnie  b. epoka początków   c. epoka przemian 
 Jakie jest podstawowe założenie Henryka Samsonowicza, na podstawie którego dokonuje on oceny epoki średniowiecza? Zacytuj lub sformułuj tę tezę własnymi słowami.
Cytaty: Jeśli dziś o zjednoczonym kontynencie równoprawnych narodów, to odwołujemy się do wizji stworzonej po raz pierwszy w wiekach średnich. Lub:
Niemniej jednak przy próbie jego oceny wyjść można z konstatacji podstawowej: korzenie współczesności tkwią w średniowieczu. 

Czyli autor opiera się na przekonaniu, że współczesna Europa jest dzisiaj taka, jaka jest dzięki średniowieczu, które znacznie wpłynęło na politykę, kształtowanie pojęcia narodu i wspólnoty oraz na naszą europejską mentalność.

6. Jakie argumenty świadczące o znaczeniu i wartości epoki średniowiecza podaje H. Samsonowicz?
a. w średniowieczu ukształtowały się zalążki znanych nam do dziś układów politycznych i gospodarczych
b. narodziły i ukształtowały się dzisiejsze narody
c. powstały uniwersytety (pracownie naukowe)
d. narodziły się  trwałe zaczęły funkcjonować w naszej świadomości pojęcia takie jak honor lub wierność 
e. narodziła się idea wspólnoty równoprawnych państw
 7. Gdzie według H. Samsonowicza szukać należy wzoru dla współczesnego świata?
Wypisz dwa fragmenty stanowiące odpowiedź.
a. Jeśli jednak mówi się dziś o "korzeniach Europy", o zjednoczonej Europie [...], to chcąc nie chcąc nawiązuje się do przeszłości, do państwa Karola Wielkiego, tworzącego obszar - rzecz prosta z dodatkami - którego gospodarka i kultura mają stanowić model nowożytnego świata.[...] 
b. Jeśli dziś o zjednoczonym kontynencie równoprawnych narodów, to odwołujemy się do wizji stworzonej po raz pierwszy w wiekach średnich.
 8. Jakie wartości istotne dla człowieka doby średniowiecza ważne są również dla współczesnego Europejczyka?
Dla współczesnego Europejczyka ważne są wartości wywodzące się z kultury rycerskiej takie jak honor, wierność, lojalność. 
 9. Wyjaśnij znaczenie słowa konstatacja w kontekście, w którym pojawia się ono w zdaniu w tekście H. Samsonowicza.
 Niemniej jednak przy próbie jego oceny wyjść można z konstatacji podstawowej: korzenie współczesności tkwią w średniowieczu.
konstatacja- tutaj oznacza stwierdzenie, tezę, wniosek, osąd

10. Wyjaśnij znaczenie związku frazeologicznego lwia część - znaczna część.
 11. Wyjaśnij znaczenie metafory korzenie Europy.
Metafora ta mówi o początkach Europy, o kształtowaniu jej systemu politycznego, początkach państwowości, gospodarki i kultury.
 12. Ułóż zdania, używając wyrazu korzenie a) w tym samym b) w innym znaczeniu niż w wyrażeniu korzenie Europy.
a. Korzenie państwowości polskiej sięgają  średniowiecza. 
b. Ta roślina ma bardzo słaby korzeń, nie przetrwa suszy. 

13. Wypisz z tekstu 4 epitety wraz z określanymi przez nie wyrazami. 
 wspólnoty chrześcijańskie, wartości kulturowe, uwarunkowań psychicznych, wiekach średnich.



TEST "ŚREDNIOWIECZE" – czytanie ze zrozumieniem

TEKST I

Średniowiecze

NAZWA
Media tempora, media aeva – czas, wiek średni. Wg humanistów włoskich średniowiecze jest odpowiedzialne za śmierć tradycji antyku; dopiero Dante (XIII/XIV) i Petrarca (XV) zbudzili literaturę ze snu. Określali średniowiecze jako ‘okres bezpłodny, mroczny, ciemny’.

RAMY CZASOWE
Początek – 476 – upadek cesarstwa zachodniorzymskiego, abdykacja ostatniego cesarza rzymskiego – Romulusa Augustulusa.
Koniec – 1440 – 1450 – wynalezienie druku;
1453 – upadek Konstantynopola; 1492 – odkrycie Ameryki.

ŚWIATOPOGLĄD
Bóg i Jego wola – sensem ludzkiego działania, ostatecznym celem
Teocentryzm – theos – bóg, centrum – środek – pogląd, wg którego Bóg nie tylko zajmuje najważniejsze i decydujące miejsce we wszechświecie, ale musi zajmować taką pozycję w życiu każdej jednostki i jej czynach, zarówno prywatnych, jak i publicznych.

FILOZOFIA
Święty Augustyn – 354 – 430 – odwoływał się do Platona.
Augustynizm – system filozoficzny, wg którego w centrum wszechświata znajduje się Bóg, jako najdoskonalszy byt, dobro, piękno, prawda, źródło wiedzy i wiary. Człowiek jest Bogu całkowicie podporządkowany; dobra ziemskie i cielesne są nicością, natomiast życie człowieka jest dramatem i przebiega między przeciwstawnymi wartościami, jak: dobro – zło, niebo – piekło, dusza – ciało. Ciągłe rozerwanie, szamotanie się człowieka sprawia, iż nazywamy ten system filozofią dramatyczną.

Św. Tomasz z Akwinu – 1225 – 1274 – odwoływał się do Arystotelesa.
Tomizm – filozofia harmonijna, zakładająca ‘rozumny ład świata’ – ujęcie świata, jako wielkiego, symetrycznego i uporządkowanego dzieła boskiego, gdzie każde istnienie ma własne, celowe, naturalne miejsce wyznaczone przez Boga; drabina bytów.

Franciszkanizm – system filozoficzny, wywodzący się od nauki głoszonej przez św. Franciszka z Asyżu. Główne założenia to miłość do całego świata, wszystkich istot żyjących, ptaków, roślin. Św. Franciszek głosił ideę ubóstwa i wolności człowieka ubogiego. Był przeciwnikiem ascezy, którą nazwał ‘dręczeniem brata – ciała’. Nazywany jest ‘świętym poetów i poetą świętych’.

Mistycyzm – nauka głosząca, iż jedynym sposobem poznania prawdy jest bezpośrednie obcowanie z Bogiem, a drogą do tego jest kontemplacja.



Zadania do tekstu I

1. Nazwa średniowiecze pochodzi od: (1punkt)
A. faktu, że były „średniawe”
B. słów media tempora, media aeva
C. nie ma takiej epoki
D. wszystkie odpowiedzi są fałszywe

2. Cesarz Romulus Augustulus abdykował (1punkt)
A. w 476 r. n.e.
B. w V wieku
C. po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego
D. wszystkie odpowiedzi są prawdziwe

3. Średniowiecze kończy się wraz z : (1punkt)
E. upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego
A. wprowadzeniem liberum veto
B. odkryciem Ameryki
C. narodzinami Kolumba

4. Światopogląd średniowieczny zakłada: (1punkt)
A. przyjemność jako podstawę istnienia ludzkiego
B. reinkarnację
C. katharsis
D. teocentryzm

5. Do jakich filozofów odwołuje się średniowiecze? (1punkt)
A. Platona i Arystotelesa
B. Platona i Plotyna
C. Cycerona i Arystotelesa
D. żadna odpowiedź nie jest prawdziwa

Odpowiedz na pytania:
6. Który ze świętych przedstawiał świat jako uporządkowane dzieło boskie? (1punkt)
Św. Tomasz twierdził, że każde istnienie ma własne, celowe, naturalne miejsce wyznaczone przez Boga.

7. Który ze świętych epoki średniowiecza był przeciwnikiem ascezy i dlaczego (1punkt)
Przeciwnikiem ascezy był św. Franciszek, bo uważał za nieludzkie dręczenie i umartwianie własnego ciała.

8. Jaka nazwę nosi nauka, która głosi, że poznanie prawdy jest możliwe poprzez obcowanie z Bogiem i kontemplację . (1punkt)
Nauką głoszącą iż jedynym sposobem poznania prawdy jest bezpośrednie obcowanie z Bogiem, a drogą do tego jest kontemplacja nazywa się mistycyzmem.

9. Wstaw X w odpowiednie miejsce tabeli (P – prawda, F – fałsz). (2punkty)
Osoba Wiek P F Poglądy P F
Święty Augustyn VI dobra ziemskie i cielesne są nicością F
Święty Tomasz z Akwinu XIII umiłowanie wszystkich istot żywych, F


TEKST II

Średniowiecze

ARCHITEKTURA
Styl romański – Roma (Rzym) - 1000 – 1240 – budowle, malarstwo, rzeźba – charakter statyczny, brak ozdób, małe okna; mogły pełnić rolę twierdzy. Budowle o przeciętnych rozmiarach, kościoły ciemne o masywnym korpusie, równowaga między kierunkami wertykalnymi i horyzontalnymi, sklepienia kolebkowe, dominacja łuku półokrągłego, wąskie okna, potężne filary; freski.

Styl gotycki – od połowy XII, zrodził się we Francji. Geneza: rosnące poczucie pewności siebie człowieka, potęgująca się niezależność polityczna władców, tęsknota za Bogiem i świętością. Cechy: strzelistość i monumentalność, formy dynamiczne (akcentowanie kierunków wertykalnych), smukłe kształty, ostre łuki, sklepienia krzyżowo – żebrowe, duże okna – witraże, rzeźba architektoniczna z motywami zaczerpniętymi z natury, figury pełnoplastyczne, wytwornie opracowane.

LITERATURA
Miejscem współzawodnictwa między religijnym i świeckim modelem życia. Cechy literatury średniowiecznej: przewaga pierwiastków religijnych nad świeckimi (sakralny charakter literatury); anonimowość (‘Na większą chwałę Bogu’); dwujęzyczność literatury: j. łaciński i narodowy; utylitaryzm (użyteczność) względem Kościoła, władcy; charakter dydaktyczny (skłonność do moralizowania); alegoryzm; charakter parenetyczny (prezentuje wzorce; charakter meliczny poezji (przeznaczona do śpiewu).

Wzorce religijne:
Asceta – odrzuca dobra materialne, szuka poniżenia i cierpienia w przekonaniu, że im większe będą wyrzeczenia w życiu doczesnym, tym większa spotka go ostateczna nagroda.
Święty o postawie franciszkańskiej – odrzuca dobra materialne w imię osobistej wolności, akceptuje, pochwala świat, wszystkie stworzenia nazywa braćmi i siostrami; postawa radosna.
Wzorce świeckie:
Król – pierwowzorem ideału królewskiego był Karol Wielki; jest współczujący, sprawiedliwy, mężny, boi się tylko Boga.
Świątobliwy rycerz – służy Bogu i walczy ze wszystkimi, którzy go nie uznają; jest silny odważny, ma dobrze opanowane rzemiosło wojenne, wielbi damę swego serca (nie żonę); pragnie zdobyć sławę trwalszą niż własne życie; związany z władcą (nie tyle z ojczyzną, choć Roland tęskni za ‘słodka Francją’).
Rycerz – kochanek – dla niego najwyższą wartością jest uczycie; Tristan i Izolda – w swoim życiu zdradzili wszystko oprócz siebie. Autorzy dokonali ich apoteozy – kazali wierzyć odbiorcom, że Bóg im wszystko wybaczy

Zadania do tekstu II
1. Budowle średniowieczne mogły pełnić funkcję: (1punkt)
A. sakralną i obronną
B. rozrywkową i obronną
C. informacyjną i obronną
D. sakralną i rozrywkową

3. Styl budowli średniowiecznych jest: (1punkt)
A. gotycki
B. romański
C. gotycki i romański
D. ani gotycki, ani romański
4. Literatura średniowieczna miała przede wszystkim charakter: (1punkt)
A. świecki
B. sakralny
C. informacyjny
D. żadne z powyższych
5. Meliczny charakter poezji oznacza, że: (1punkt)
A. wykonywany jest na metalu
B. przeznaczony jest dla licznych chórów
C. nie ma słowa „meliczny”
D. jest przeznaczony do śpiewu
Odpowiedz na pytania:
6. Czym charakteryzuje się postawa franciszkańska? (1punkt)
Postawę franciszkańską charakteryzuje przekonanie o konieczności umiłowania świata i wszystkiego, co się na nim znajduje w takim kształcie, jakim go stworzył Bóg. Oznacza to akceptację własnego losu, wyrzeczenie się dóbr materialnych, optymizm i pogodę ducha.
7. Jakie wzorce religijne i świeckie prezentowała literatura średniowieczna (określ rodzaj wzorca)? (2 punkty)
1.św. Aleksy z Pieśni o św. Aleksym - wzorzec ascety
2. Roland z Pieśni o Rolandzie - wzorzec rycerza doskonałego
3. św. Franciszek z Kwiatków św, Franciszka - wzorzec świętego o postawie franciszkańskiej
4. Karol Wielki z Pieśni o Rolandzie - wzorzec władcy doskonałego
5. Bolesław Chrobry z Kroniki Galla Anonima- wzorzec władcy doskonałego
8. Wstaw X w odpowiednie miejsce tabeli (P – prawda, F – fałsz). (2punkty)
Postać wzorzec P F
Tristan król  F
Karol Wielki król  P
Roland postawa franciszkańska  F
Św. Franciszek z Asyżu asceta  F

Rozwiązania do sprawdzianu z fleksji.

Sprawdzian z fleksji klasa I

1. W podanych zdaniach lub związkach frazeologicznych wstawiono nieodpowiednie czasowniki lub błędnie napisano ich formy. Popraw je.
• Wczoraj poszedłem do teatru. (tu nie ma błędu; ewentualnie można zamienić czasownik na inny, np. obejrzałem spektakl).
• Niektóre dowcipne zdania i powiedzenia umiem na pamięć.
• Najciekawszą postać grała/przedstawiała Krystyna Janda.
• Bohaterowie wywarli na mnie ogromne wrażenie.
2. Od czasownika umieć utwórz następujące formy:
• 1os. ,l. mn., cz. przeszły, tryb orzekający, str. cz., r. męskoosobowy - umieliśmy
• 2os., l. mn., cz. przyszły, r. niemęskoosobowy, tryb przypuszczający- umiałybyście
• 3 os., l. poj., tryb rozkazujący- niech on/ona to umie!
3. Nazwij wszystkie części mowy i zdania w poniższym wypowiedzeniu.
Stale wystrzegaj się złego towarzystwa.
Stale - przysłówek, okolicznik sposobu
wystrzegaj się - wystrzegaj (czasownik); się - zaimek zwrotny; orzeczenie czasownikowe
złego - przymiotnik, przydawka
towarzystwa - rzeczownik, dopełnienie dalsze
4. Spełnij życzenia poniższych części mowy, będą Ci na pewno wdzięczne.
• Jestem rzeczownikiem lipa, chciałabym w zdaniu być przydawką - lipny lub lipowy, np. w zdaniu: Przedstawił lipny dowód rejestracyjny. Albo: Lipowy liść opadł z drzewa.
• Nazywają mnie niebo, pragnęłabym w zdaniu pełnić funkcję dopełnienia. Na religii mieliśmy wykład o niebie.
• A może z liczebnika uczynisz podmiot w zdaniu? Jeden jest liczbą naturalną.
5. Odmień przez przypadki i liczby rzeczownik pies. Podaj temat i końcówkę, wskaż zachodzące oboczności w temacie.
M. pies, psy
D. psa, psów
C. psu, psom
B. psa, psy
N. z psem, psami
Msc. o psie, psach
W. psie, psy!
Na żółto zaznaczono temat. Oboczności w nim zachodzące to pi:p, e:0, s:si

6. Podaj trzy wyrazy bliskoznaczne od przymiotnika biały - jasny, blady, kredowy itp.
7. Utwórz właściwe formy wyrazów podanych w nawiasach:
• Nigdy nie widziałem prawdziwego (książę) - księcia
• Pani Malinowska wychowuje (pięć) synów - pięciu
• Kobiety lubią przeglądać się w (lustro) - lustrze

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Średniowiecze - przygotowanie do pracy klasowej.

Poniedziałek 27. 04. 2020 r.

Rozwiąż test czytania ze zrozumieniem w zeszycie. Poprawność odpowiedzi otrzymasz w czwartek.
tutaj

Środa 29.04. 2020 r. 
Rozwiąż test czytania ze zrozumieniem w zeszycie. Poprawność odpowiedzi otrzymasz w czwartek.
tutaj

Gramatyka - powtórka przed egzaminem.

Poniedziałek 27.04. 2020 r. 

Korzystając z wiadomości powtórkowych z zeszłego tygodnia, rozwiąż test dotyczący słowotwórstwa. tutaj

Kiedy rozwiążesz test i sprawdzisz odpowiedzi, przejdź do sprawdzianu, który został wysłany na librusie. Dotyczy właśnie słowotwórstwa, a pytania załączone do niego związane są z testem, który rozwiązałeś. Prześlij odpowiedzi do wtorku.

Wtorek, 28. 04. 2020 r. 

Przeczytaj jeszcze raz wiadomości dotyczące fleksji i rozwiąż test. Poprawność odpowiedzi możesz sprawdzić sam tutaj

Środa 29. 04. 2020 r.

Rozwiąż test z fleksji. Poprawność odpowiedzi otrzymasz w czwartek.
tutaj

Zemsta - zadania egzaminacyjne, przygotowanie do pracy klasowej.

Witam,
w tym tygodniu kontynuujemy przygotowanie do pracy klasowej z Zemsty. Chciałabym, abyście zapoznali się z fragmentami utworu i zadaniami egzaminacyjnymi, które są do nich załączone.

PONIEDZIAŁEK 27. 04. 2020 r. 

Rozwiąż test, który pojawił się na egzaminie gimnazjalnym. Następnie na tej samej stronie sprawdź poprawność swoich odpowiedzi. tutaj

WTOREK 28.04. 2020 r. 

Rozwiąż test, który opublikowano na stronach CKE jako powtórkę do egzaminu ósmoklasisty. Niektóre zadania pokrywają się z tymi wczorajszymi, ale dołożono do nich nowe. tutaj
Poprawność odpowiedzi możesz sprawdzić tutaj

Pamiętaj, że interesuje Cię tylko część dotycząca Zemsty. 

ŚRODA 29. 04. 2020 r. 

Rozwiąż w zeszycie test. Poprawność odpowiedzi jest również do niego podana.tutaj

piątek, 24 kwietnia 2020

Jak napisać CV?

CV (od łacińskiego curriculum vitae) to po prostu życiorys. Obecnie jednak nikt nie pisze go w formie opisowej, ale skróconej, zawierającej tylko istotne informacje. Często aplikujący o pracę posługują się również formą tabelaryczną - kwestionariuszem osobowym. Wydarzenia w CV podaje się w kolejności od najnowszych do najstarszych.

Oto podręcznikowy przykład CV.

Dane osobowe:                                                                                             miejsce na zdjęcie
Jan Iksiński
ul. Krucza 1
22 - 300 Kraków
tel .................................
e mail ...........................

Wykształcenie
Nazwa szkoły: Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie
specjalność: kucharz
rok ukończenia: 2020

Nazwa kursów: Cukiernik, 2018 r.

Znajomość języków obcych: język angielski, certyfikat A1, 2017 r.

Doświadczenie zawodowe:
  • lipiec-grudzień 2018 r. - pomocnik kucharza w hotelu Cubus w Krakowie
  • maj 2018 r. - praktyki zawodowe w hotelu Bryza w Sopocie
  • sierpień 2017 r. - praktyki w pizzeri Gallus w Asyżu we Włoszech w ramach projektu Erasmus
Osiągnięcia:
  • I nagroda                 Konkurs Gastronomiczny Polskie Smaki, Warszawa, 2017 r.
  • wyróżnienie            zawody baristów Espresso na dobry dzień, Poznań, 2017 r. 
Dodatkowe informacje
  • prawo jazdy kat. B 

 Tak mogłoby wyglądać CV, ale może być zbudowane inaczej - nie ma jednego ustalonego wzoru. Tak czy siak, umiejętność stworzenia tego pisma użytkowego jest przydatna w życiu.

A oto inne przykłady CV:

tutaj
tutaj
tutaj

 A to przykłady, czego nie powinno lub co powinno się robić, pisząc CV.
tutaj
tutaj
tutaj

Wasze zadanie to stworzyć własne CV i przesłać je do mnie do czwartku (30 kwietnia). Możecie użyć kreatorów dostępnych w Internecie, możecie napisać samodzielnie, nawet ręcznie i wysłać zdjęcie. Proponuję uwzględnić tam takie kategorie jak: edukacja/wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności (tu można zawrzeć znajomość języków obcych, ale można potraktować ją jak osobną kategorię), wybrane kursy i szkolenia oraz zainteresowania. Oczywiście, jeśli macie inne pomysły, możecie to zrobić po swojemu.

Ponieważ nie mam jeszcze sklerozy i pamiętam, jak wyglądacie, nie potrzeba załączać własnego zdjęcia. Dane osobowe dokładne również nie są potrzebne, proszę tylko o posługiwanie się swoim imieniem i nazwiskiem. Aha, proszę również o fakty, nie o fikcję.

wtorek, 21 kwietnia 2020

Powtórka z gramatyki przed egzaminem

Witam, ponieważ ciągle wisi nad Wami egzamin, proponuję powtórkę podstawowych zagadnień z gramatyki.

Wtorek 21.04.2020 r.

Tutaj znajdziesz podstawowe terminy z każdego działu z gramatyki. Przeczytaj je i przypomnij sobie wiadomości. W razie wątpliwości przy rozwiązywaniu zadań, możesz zawsze wrócić do tej strony
tutaj

Pamiętaj, że na razie obchodzi Cię tylko dział GRAMATYKA

Rozwiąż krótki test zamknięty, w którym oprócz pytań z gramatyki pojawiają się zadania z literatury. Jedynym pytaniem niezwiązanym z egzaminem jest pytanie o Kamizelkę. Sprawdź poprawność swoich odpowiedzi.
 tutaj

Środa 22.04.2020 r.

Korzystając z umieszczonej w dniu poprzednim powtórki z gramatyki, rozwiąż zadania, które pochodzą z przykładowego arkusza egzaminacyjnego (wyd. OPERON) oraz repetytorium ósmoklasisty Tak, zdam.

1. Antonimem do słowa ład będzie:  a. porządek    b. harmonia   c. dezinformacja  d. dezorganizacja

2. W którym zdaniu poprawnie zastosowano interpunkcję? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
A. Małe dziecko, które zaczyna chodzić zdobywa władzę nad swoim ciałem.
B. Ludzie dążą do tego, by zdobywać władzę i pieniądze.
C. Każdy chciałby mieć władzę, ale nie każdy chciałby być premierem.
D. Ludzie chcą wiedzieć czy władca nie popełnia błędów.

3. Wypowiedzenie Król pozbawiony tronu nie jest nieszczęśliwy, że nie jest królem to:
a. zdanie współrzędne rozłączne
b. zdanie złożone podrzędnie z podrzędnym dopełnieniowym
c. zdanie złożone podrzędnie z podrzędnym okolicznikowym przyczyny
d. zdanie złożone podrzędnie z podrzędnym okolicznikowym warunku

4. Do każdego poniższego zdania dobierz nazwę podmiotu, który w nim występuje.
A. podmiot domyślny   B. podmiot szeregowy   C. podmiot gramatyczny   D. podmiot logiczny

I. Były brytyjski kanclerz udzielił wywiadu.
II. Nie powinniśmy narzekać na samo istnienie władzy.
III. Nasze potrzeby i zachcianki mogą rosnąć w nieskończoność.

I - ............................  II - ...............................   III - .....................................

5. W wyrazie przedstawienie policz litery i głoski, a następnie uzupełnij zdanie.

W wyrazie przedstawienie znajduje się ......... liter i ............ głosek.

6. Wyraz, w którym formantem słowotwórczym jest przedrostek to:
a. zadanie    b. poddasze    c. zapis    d. napisać

7. Do każdego frazeologizmu dopisz jeden czasownik wyjaśniający jego znaczenie.
ruszyć głową - ........................
dać nogę - ...............................
mieć nosa - ...........................
rzucić okiem - .......................

8. Określ, na czym polega błąd w budowie podanego zdania. Zapisz jego poprawną wersję.
Będąc małym chłopcem, mama zapisała mnie na lekcję gry na pianinie.
a. Błąd w budowie zdania ..................................................................................
b. Poprawna wersja zdania ................................................................................

Piątek 24.04. 2020 r. 

Wróć do powtórki z gramatyki. Przeczytaj jeszcze raz wiadomości dotyczące słowotwórstwa i rozwiąż test w zeszycie na ten temat

tutaj

Odpowiedzi możesz sprawdzić sam.

P. S. Ponieważ ponad połowa z Was ociąga się z realizacją materiału, znajdę sposób na to, aby sprawdzić, czy wykonaliście te zadania :P . I to już w najbliższy poniedziałek. 




Zemsta - cykl lekcji powtórkowych.

Witam, powoli kończymy Zemstę i trzeba się przygotować do pracy klasowej. Dlatego proponuję lekcje powtórkowe.

Temat na cały tydzień: Zemsta - zadania testowe.

Cele lekcji: powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących lektury, przygotowanie do pracy klasowej.

Wtorek 21.04.2020 r. 
Rozwiąż w zeszycie test, nie odsyłaj odpowiedzi, pod testem jest klucz, więc możesz je sobie sprawdzić  tutaj

Środa 22.04.2020 r.

Rozwiąż w zeszycie test, nie odsyłaj odpowiedzi, ja podam w przyszłym tygodniu poprawne propozycje odpowiedzi. tutaj

Piątek 24.04.2020 r.

Rozwiąż w zeszycie test zamknięty. Sam możesz sprawdzić poprawność odpowiedzi. tutaj

poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Średniowiecze - powtórka

Witam, podaję rozkład jazdy z języka polskiego na najbliższy tydzień 20.04. - 24.04. 2020 r.

Ponieważ zakończyliśmy już epokę średniowiecza, a chciałabym, żeby praca klasowa wypadła w miarę nieźle, zaczynamy cykl lekcji powtórkowych dotyczących tej epoki. Podzielcie sobie pracę na cały tydzień, według swojego uznania.

Na początek krótka powtórka z wybranych zagadnień z epoki - przeczytaj tutaj

Następnie przeczytaj wiadomości dotyczące epoki tutaj   (nie denerwuj się, jeśli jakieś nazwisko albo pojęcie nie będzie Ci znane).


Rozwiąż testy (odpowiedzi możesz sprawdzić samodzielnie)
tutaj
tutaj
tutaj

Przeczytaj wiadomości od strony 1 do 11 tutaj


piątek, 17 kwietnia 2020

Dobry obywatel według Jana Kochanowskiego - Pieśń V

Temat: Dobry obywatel według Jana Kochanowskiego - Pieśń V

Cele lekcji: zapoznanie z fragmentami twórczości J. Kochanowskiego, analiza i interpretacja utworu oraz zapoznanie z kontekstem historycznym.

Przeczytaj poniższy tekst.

Jan Kochanowski był poetą renesansu, który niemal przez całe życie tworzył pieśni wydane w kilku księgach. Poznacie jedną z nich. Do napisania tego utworu Kochanowskiego skłoniła konkretna sytuacja. Jaka?

Pieśń V nazywana jest też Pieśnią o spustoszeniu Podola. Nawiązuje do wydarzeń z 1575 roku, kiedy w Polsce panowało bezkrólewie - pierwszy król elekcyjny uciekł do Francji, nie wybrano jeszcze drugiego i panował chaos. Tę sytuację wykorzystali Tatarzy i najechali na południowo-wschodnie rejony Rzeczpospolitej. Wzięli do niewoli około 50 tysięcy polskich jeńców, spalili i ograbili wiele wiosek. Te wydarzenia skłoniły Kochanowskiego do napisania utworu.

Zapoznaj się z tekstem Pieśni V. Pamiętaj, że jest to język polski, którym posługiwano się setki lat temu, stąd pełno w nim archaizmów. Dlatego przeczytaj przypisy!
tutaj

Wiem, wiem - trudno cokolwiek zrozumieć niektórym, prawda? Dlatego posłuchajcie krótkiego omówienia tego utworu tutaj

Teraz zróbcie wg wskazówek notatkę w zeszycie i odeślijcie mi ją mailem do przyszłego piątku (będą oceny).

1. Uzupełnij luki w tekście.
Pieśń V nazywana jest także .................................................... Kochanowski napisał ją po tym jak ......................................................................................................................................................... Wydarzenie to miało miejsce w ..................roku. Do niewoli dostało się wtedy ......................................  polskich jeńców.

2. Do kogo zwraca się poeta i o co prosi? Odpowiedz pełnym zdaniem. Spójrz na pierwszą zwrotkę i zastanów się, kogo miał na myśli Kochanowski, pisząc: Polaku. Następnie zastanów się nad znaczeniem słów: Skujmy talerze na talery, skujmy, a żołnierzowi pieniądze szykujmy. Dajmy (...) sami siebie!

3. Na podstawie pierwszych czterech zwrotek opisz krótko, używając pełnych zdań, jakich zniszczeń dokonali Tatarzy.

4. Co poeta sądzi o swoich rodakach. Popatrz na ostatnią zwrotkę utworu. Co zdaniem Kochanowskiego, stanie się, jeśli Polacy nie postąpią, jak im radzi? Wyjaśnij swoimi słowami.




środa, 15 kwietnia 2020

Podróż Dantego w zaświatach - Boska komedia

Podaję rozkład jazdy z języka polskiego do końca tygodnia, czyli do 17. 04. 2020 r.

Środa 15.04.2020r.

Temat: Podróż Dantego w zaświatach - Boska komedia.
Cele lekcji: utrwalenie wiadomości dotyczących utworu Boska Komedia, powtórzenie wiadomości dotyczących utworu.

Wysłuchaj streszczenia i omówienia treści utworu, a następnie odpowiedz w zeszycie na poniższe pytania.

tutaj

1. Gdzie i kiedy narrator (Dante) zaczął podróż? Ile miał wtedy lat?
2. Czego alegorią jest:
a. las - ............................
b. zagubienie drogi - ................................
c. słońce - ...........................................

3. Jakie zwierzęta spotyka na swojej drodze Dante i co one symbolizują?
a.....................................
b.....................................
c.....................................

4. Kto zostaje przewodnikiem Dantego? Co mu doradza?

5. Etapy podróży w zaświatach:

a. Piekło - odpowiedz na pytanie, jak jest zbudowane, z ilu kręgów się składa, kto przewozi dusze grzeszników oraz kim są najwięksi grzesznicy w 9 kręgu.

b. Czyściec - jak jest zbudowany, podaj przykłady grzeszników przebywających w czyśccu.

c. Niebo - jak jest zbudowane i jak wygląda? Kto je zamieszkuje? Kto zostaje przewodnikiem Dantego po tej części zaświatów. Jak narrator czuje się w niebie?

Piątek 17.04.2020 r.

Temat: Dante w piekle, czyśćcu i niebie.

Cele lekcji: zapoznasz się z fragmentami utworu Boska komedia i dokonasz ich analizy i interpretacji.

Przejdź do strony e podręczniki tutaj 
Następnie wykonaj polecenia.

Przeczytaj wstęp, aby powtórzyć i utrwalić wiadomości. Wykonaj ćw. 1 Nie musisz zapisywać w zeszycie, masz możliwość sprawdzenia na bieżąco.

Przeczytaj fragment o wędrówce przez piekło oraz Pieśń III. Wykonaj ćwiczenie 3, ćw. 4.2, ćw. 4.5 i  ustnie ćwiczenie 5 . Jeśli ćwiczenie ma formę interaktywną i możesz sprawdzić poprawność odpowiedzi, nie zapisuj ich w zeszycie.

Na podstawie wiadomości z podręcznika wyjaśnij i zapisz w zeszycie, co oznacza związek frazeologiczny:
dantejskie sceny - .......................................................................................................

Przeczytaj fragmenty pieśni o spotkaniu z szatanem i wykonaj ćwiczenia: 8.1, 8.2, 9.1, 9.2, 9.4 oraz ćwiczenie 12.2.

Zemsta - komizm i humor w utworze.

Podaję rozkład jazdy z języka polskiego do piątku 17.04.2020 r.

Środa 15. 04. 2020 r. 

Temat: Komizm i humor w Zemście Fredry. 

Cele lekcji: sprawdzisz poprawność swoich notatek oraz dowiesz się, czym jest komizm i jakie rodzaje komizmu spotykamy w utworze. 

Podaję rozwiązania do notatek z poprzedniego tygodnia.

Przebieg wydarzeń w Zemście. 
 Wątek główny
Komedia toczy się w środowisku polskiej szlachty Rejent i Cześnik mieszkają w jednym zamku i toczą ze sobą spory Powodem ich kłótni jest uszkodzony mur, który Rejent chce naprawić, a Cześnik nie wyraża na to zgody. Syn Rejenta - Wacław i bratanica Cześnika - Klara są zakochani i chcieliby się pobrać, ale muszą ukrywać  swój związek. Cześnik z chciwości postanawia poślubić Podstolinę, ale kiedy Rejent się o tym dowiaduje, postanawia ożenić z nią Wacława  Cześnik wpada w furię, kiedy odkrywa spisek i mści się, co jest na rękę Klarze i Wacławowi, bo mogą  wziąć ślub. Ostatecznie podczas wesela obaj sąsiedzi się godzą chociaż wcześniej mieli się pojedynkować.
Wątki poboczne:
a. Papkin i jego umizgi do Klary oraz nieudane pełnienie misji posła u Rejenta, które kończy się spisaniem testamentu,
b. Podstolina i jej próby zdobycia męża - najpierw godzi się wyjść za mąż za Cześnika, potem chce oddać rękę Wacławowi Ostatecznie nikogo nie poślubia, a jej majątek przejmuje Klara.

 Wnioski
Na podstawie Zemsty można wysnuć wniosek, że do wadami polskiej szlachty były: kłótliwość, chciwość i porywczość .

Rozwiązania do zadania z identyfikacją cytatów.
Odpowiedzi: 
 1-d, f, h (Cześnik)
2 -a, c  (Rejent)
3 -e, g  (Papkin)
4 -b    (Podstolina)

Jeśli już sprawdziłeś poprawność wykonania zadań i notatki, przejdź do nowych wiadomości.

Wiecie, że cechą komedii jest komizm - czyli śmieszne sytuacje, zdarzenia, powiedzenia postaci - słowem, wszystko, co może czytelnika lub widza rozbawić w danym utworze. Rodzajów komizmu wyróżniamy trzy i wszystkie trzy występują w utworze Zemsta. 

Teraz obejrzyj scenę zawierającą komizm w  Zemście. tutaj
 
Dlaczego ta scena została uznana za śmieszną? Otóż Cześnik chce sprowadzić Wacława do siebie do domu. Dyktuje więc list, który niby ma pochodzić od Klary. Problem polega na tym, że ani Cześnik nie wie, co podyktować Dyndalskiemu, ani Dyndalski nie umie tego prawidłowo zapisać. Służący zapisuje wszystko, co Cześnik powie, a ten co chwila wplata w tekst swoje ulubione powiedzenie: Mocium panie. Oczywiście wpada we wściekłość, kiedy służący odczytuje mu, co podyktował. Mamy tu więc do czynienia i ze śmieszną sytuacją (bezmyślność obu twórców listu) i ze śmiesznym językiem (powiedzonko Cześnika, przezwiska skierowane w stronę służącego). To właśnie jest komizm. 
Teraz przepisz do zeszytu notatkę.
Rodzaje komizmu:
a. Sytuacyjny - są to zabawne wydarzenia, nieporozumienia w wyniku intryg, sytuacje, które śmieszą widza lub czytelnika,
b. językowy (słowny) - są to nieporozumienia językowe, śmieszne powiedzenia postaci, żarty językowe,
c. postaci lub charakteru - wynika z charakteru postaci i jej przerysowanych cech, np. nadmiernej porywczości lub głupoty. 

Wszystkie te rodzaje komizmu spotykamy w Zemście.
 
 Teraz wejdź na stronę tutaj i przeczytaj jeszcze raz, jakie są rodzaje komizmu (językowy, sytuacyjny, postaci). 
Następnie spróbuj wykonać ćwiczenie dotyczące komedii (na dole strony). Nie przepisuj do zeszytu - wykonaj je i sprawdź poprawność. 

Piątek 17.04.2020 r. 

Temat: Rodzaje komizmu w Zemście. 

Cele lekcji:  dowiesz się i utrwalisz, czym jest komizm i jakie rodzaje komizmu spotykamy w utworze Fredry w poszczególnych scenach.
Na początek obejrzyj krótką lekcję dotyczącą komedii i komizmu w Zemście  tutaj

Następnie przeczytaj informacje dotyczące komizmu tutaj  oraz tutaj , a także tutaj

Na podstawie powyższych informacji wykonaj w zeszycie tabelkę, która będzie miała trzy kolumny (odpowiednio do każdego rodzaju komizmu). W każdej kolumnie podaj po kilka przykładów scen z Zemsty, które odpowiadają danemu rodzajowi komizmu.


niedziela, 5 kwietnia 2020

Teksty nieliterackie na egzaminie 2

WTOREK i ŚRODA 07 i 08. 03. 2020 r.

Temat lekcji: Teksty nieliterackie na egzaminie - ćwiczenia.

Przeczytaj jeszcze raz tekst Olgi Tokarczuk tutaj
Następnie odpowiedz na następne pytania. W środę przeczytaj tekst jeszcze raz, zastanów się nad poprawnością odpowiedzi i odeślij je przez librusa albo na maila w dogodnej dla Ciebie formie - zdjęcie notatki w zeszycie, dokument word itp.

5. Wymień kilka negatywnych skutków przymusowej izolacji społeczeństwa, o których noblistka wspomina w końcowych fragmentach tekstu. 
a.......................................................................................................................................................
b......................................................................................................................................................
c......................................................................................................................................................

6. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem autorki: Na naszych oczach rozwiewa się jak dym paradygmat cywilizacyjny, który nas kształtował przez ostatnie dwieście lat: że jesteśmy panami stworzenia, możemy wszystko i świat należy do nas.Nadchodzą nowe czasy. Uzasadnij swoje zdanie.
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................



7. Autorka pisze o skutkach epidemii i izolacji społeczeństwa. Czego się obawia?
A  Wirus przypomni o różnicach i nierównościach między ludźmi i pogłębi je
bo
  C    nadchodzi potężny kryzys gospodarczy.
B Ludzie przestaną sobie pomagać i zwrócą się przeciw sobie
   D    Jedni będą musieli pracować i narażać życie, a inni – bogaci i dobrze sytuowani – uciekną prywatnymi samolotami w luksusowe zacisze.


8. W  tekście autorka wyraża pewne przekonanie.

       A.      Autorka uważa zamknięcie granic za największą porażkę czasu pandemii,
poniewa ż
.          B wzmaga to paniczny strach przed rozprzestrzenianiem wirusa.
        C.      Powoduje wrogość skierowaną wobec ludzi, których uważamy za obcych, pochodzących skądś.



  

Teksty nieliterackie na egzaminie 1

Witam,
podaję rozkład jazdy na najbliższe trzy dni, ponieważ od środy mamy przerwę świąteczną.

Wiecie już, że arkusze egzaminacyjne są tak skonstruowane, że jedna część dotyczy lektury, a druga tekstu nieliterackiego. Felieton Olgi Tokarczuk był napisany dla  "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i później opublikowany na profilu fejsbukowym pisarki. Tytuł pochodzi od redakcji. Proponuję zapoznać się w tym tygodniu z tekstem noblistki, Olgi Tokarczuk, do którego ułożyłam pytania na wzór egzaminacyjnych. Tekst ukazał się niedawno i wzbudził wiele kontrowersji w Polsce, ponieważ początkowo nie publikowano go w całości, ale cytowano tylko fragmenty. Spróbujcie go przeanalizować i odpowiedzieć na zamieszczone pod nim pytania. 

Okno. Olga Tokarczuk o pandemii

 

Z mojego okna widzę białą morwę, drzewo, które mnie fascynuje i było jednym z powodów, dlaczego tu zamieszkałam. Morwa jest hojną rośliną - całą wiosnę i całe lato karmi dziesiątki ptasich rodzin swoimi słodkimi i zdrowymi owocami. Teraz jednak morwa nie ma liści, widzę więc kawałek cichej ulicy, po której rzadko ktoś przechodzi, idąc w kierunku parku. Pogoda we Wrocławiu jest prawie letnia, świeci oślepiające słońce, niebo jest błękitne, a powietrze czyste. Dziś podczas spaceru z psem, widziałam jak dwie sroki przeganiały od swojego gniazda sowę. Spojrzałyśmy sobie z sową w oczy z odległości zaledwie metra.
Mam wrażenie, że zwierzęta też czekają na to, co się wydarzy.
Dla mnie już od dłuższego czasu świata było za dużo. Za dużo, za szybko, za głośno.
Nie mam więc "traumy odosobnienia" i nie cierpię z tego powodu, że nie spotykam się z ludźmi. Nie żałuję, że zamknęli kina, jest mi obojętne, że nieczynne są galerie handlowe. Martwię się tylko, kiedy pomyślę o tych wszystkich, którzy stracili pracę. Kiedy dowiedziałam się o zapobiegawczej kwarantannie, poczułam coś w rodzaju ulgi i wiem, że wielu ludzi czuje podobnie, choć się tego wstydzi. Moja introwersja, długo zduszana i maltretowana dyktatem nadaktywnych ekstrawertyków, otrzepała się i wyszła z szafy.
Patrzę przez okno na sąsiada, zapracowanego prawnika, którego jeszcze niedawno widywałam, jak wyjeżdżał rano do sądu z togą przewieszoną przez ramię. Teraz w workowatym dresie walczy z gałęzią w ogródku, chyba wziął się za porządki. Widzę parę młodych ludzi, jak wyprowadzają starego psa, który od ostatniej zimy ledwie chodzi. Pies chwieje się na nogach, a oni cierpliwie mu towarzyszą, idąc najwolniejszym krokiem. Śmieciarka z wielkim hałasem odbiera śmieci.
Życie toczy się, a jakże, ale w zupełnie innym rytmie. Zrobiłam porządek w szafie i wyniosłam przeczytane gazety do pojemnika na papier. Przesadziłam kwiaty. Odebrałam rower z naprawy. Przyjemność sprawia mi gotowanie.
Uporczywie wracają do mnie obrazy z dzieciństwa, kiedy było dużo więcej czasu i można było go "marnować", godzinami gapiąc się przez okno, obserwując mrówki, leżąc pod stołem i wyobrażając sobie, że to jest arka. Albo czytając encyklopedię.
Czy aby nie jest tak, że wróciliśmy do normalnego rytmu życia? Że to nie wirus jest zaburzeniem normy, ale właśnie odwrotnie – tamten hektyczny świat przed wirusem był nienormalny?
Wirus przypomniał nam przecież to, co tak namiętnie wypieraliśmy - że jesteśmy kruchymi istotami, zbudowanymi z najdelikatniejszej materii. Że umieramy, że jesteśmy śmiertelni.
Że nie jesteśmy oddzieleni od świata swoim „człowieczeństwem” i wyjątkowością, ale świat jest rodzajem wielkiej sieci, w której tkwimy, połączeni z innymi bytami niewidzialnymi nićmi zależności i wpływów. Że jesteśmy zależni od siebie i bez względu na to, z jak dalekich krajów pochodzimy, jakim językiem mówimy i jaki jest kolor naszej skóry, tak samo zapadamy na choroby, tak samo boimy się i tak samo umieramy.
Uświadomił nam, że bez względu na to, jak bardzo czujemy się słabi i bezbronni wobec zagrożenia, są wokół nas ludzie, którzy są jeszcze słabsi i potrzebują pomocy. Przypomniał, jak delikatni są nasi starzy rodzice i dziadkowie i jak bardzo należy im się nasza opieka.
Pokazał nam, że nasza gorączkowa ruchliwość zagraża światu. I przywołał to samo pytanie, które rzadko mieliśmy odwagę sobie zadać: Czego właściwie szukamy?
Lęk przed chorobą zawrócił więc nas z zapętlonej drogi i z konieczności przypomniał o istnieniu gniazd, z których pochodzimy i w których czujemy się bezpiecznie. I nawet gdyśmy byli, nie wiem jak wielkimi podróżnikami, to w sytuacji takiej, jak ta, zawsze będziemy przeć do jakiegoś domu.
Tym samym objawiły się nam smutne prawdy – że w chwili zagrożenia wraca myślenie w zamykających i wykluczających kategoriach narodów i granic. W tym trudnym momencie okazało się, jak słaba w praktyce jest idea wspólnoty europejskiej. Unia właściwie oddała mecz walkowerem, przekazując decyzje w czasach kryzysu państwom narodowym. Zamknięcie granic państwowych uważam za największą porażkę tego marnego czasu – wróciły stare egoizmy i kategorie "swoi" i "obcy", czyli to, co przez ostatnie lata zwalczaliśmy z nadzieją, że nigdy więcej nie będzie formatowało nam umysłów. Lęk przed wirusem przywołał automatycznie najprostsze atawistyczne przekonanie, że winni są jacyś obcy i to oni zawsze skądś przynoszą zagrożenie. W Europie wirus jest "skądś", nie jest nasz, jest obcy. W Polsce podejrzani stali się wszyscy ci, którzy wracają z zagranicy. Fala zatrzaskiwanych granic, monstrualne kolejki na przejściach granicznych dla wielu młodych ludzi były zapewne szokiem. Wirus przypomina: granice istnieją i mają się dobrze. Obawiam się też, że wirus szybko przypomni nam jeszcze inną starą prawdę, jak bardzo nie jesteśmy sobie równi. Jedni z nas wylecą prywatnymi samolotami do domu na wyspie lub w leśnym odosobnieniu, a inni zostaną w miastach, żeby obsługiwać elektrownie i wodociągi. Jeszcze inni będą ryzykować zdrowie, pracując w sklepach i szpitalach. Jedni dorobią się na epidemii, inni stracą dorobek swojego życia. Kryzys, jaki nadchodzi, zapewne podważy te zasady, które wydawały się nam stabilne; wiele państw nie poradzi sobie z nim i w obliczu ich dekompozycji obudzą się nowe porządki, jak to często bywa po kryzysach. Siedzimy w domu, czytamy książki i oglądamy seriale, ale w rzeczywistości przygotowujemy się do wielkiej bitwy o nową rzeczywistość, której nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, powoli rozumiejąc, że nic już nie będzie takie samo, jak przedtem. Sytuacja przymusowej kwarantanny i skoszarowania rodziny w domu może uświadomić nam to, do czego wcale nie chcielibyśmy się przyznać: że rodzina nas męczy, że więzi małżeńskie dawno już zetlały. Nasze dzieci wyjdą z kwarantanny uzależnione od internetu, a wielu z nas uświadomi sobie bezsens i jałowość sytuacji, w której mechanicznie i siłą inercji tkwi. A co, jeśli wzrośnie nam liczba zabójstw, samobójstw i chorób psychicznych?Na naszych oczach rozwiewa się jak dym paradygmat cywilizacyjny, który nas kształtował przez ostatnie dwieście lat: że jesteśmy panami stworzenia, możemy wszystko i świat należy do nas. Nadchodzą nowe czasy.

PONIEDZIAŁEK 06.04.2020 r.
Temat: Teksty nieliterackie na egzaminie - ćwiczenia. 
 Cele lekcji: utrwalenie wiadomości i doskonalenie umiejętności przydatnych na egzaminie ósmoklasisty.

Przeczytaj  powyższy tekst Olgi Tokarczuk i odpowiedz w zeszycie na pytania.

1. Jak rozumiesz słowa noblistki: Dla mnie już od dłuższego czasu świata było za dużo. Za dużo, za głośno, za szybko. Wyjaśnij własnymi słowami, nie cytuj fragmentów z arkusza.
..............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................

2. Uzupełnij luki w tekście tak, aby powstało streszczenie felietonu.

Tematem tekstu Olgi Tokarczuk jest ........................................................................................................
Autorka zauważa, że ................................................................................................................................
Uświadamia czytelnikom również ..........................................................................................................

3. Co w związku z pandemią martwi autorkę, a czego w ogóle nie żałuje. Pisze o tym w początkowych fragmentach tekstu.

a. Brak żalu z powodu .............................................................................................................................
b. Żal, zmartwienie z powodu ................................................................................................................

4. O czym, zdaniem autorki, przypomniał ludzkości wirus. Odpowiedz własnymi słowami, nie cytuj fragmentów z tekstu.
.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................









Akcent wyrazowy w języku polskim

Cele lekcji: poznanie zasad prawidłowego akcentowania wyrazów. Poniedziałek 15. 06. 2020 r.  Akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą śr...